Sprzątanie po remoncie

Jak posprzątać mieszkanie i dom po remoncie?

Po budowniczych pozostaje dużo śmieci i kurzu, więc zawsze aktualne jest pytanie, jak posprzątać mieszkanie lub dom po remoncie. Pracy jest dużo, ale możesz sobie poradzić samodzielnie.

Co jest trudne w czyszczeniu poremontowym?

Trudno jest wyczyścić mieszkanie po remoncie własnymi siłami z kilku powodów:

 • Wszędzie kurz. Wiertła, wiertarki udarowe i inne narzędzia, które naruszają integralność ścian, wyrzucają w powietrze ogromne ilości kurzu. I nie na zewnątrz, który w zasadzie jest zbierany przez odkurzacz, ale drobno rozproszony. Jest cięższy, więc jest słabo wchłaniany przez urządzenie domowe. Aby go zebrać, musisz użyć mocnego odkurzacza przemysłowego. Podczas czyszczenia należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na trudno dostępne miejsca, kratki wentylacyjne, ale także ściany, sufity, tekstylia, gdyż osadza się na nich również kurz.
 • Na powierzchniach są ślady materiałów budowlanych. Osoby zajmujące się samodzielnym sprzątaniem po naprawach najczęściej borykają się z takimi problemami: jak usunąć fugę z płytek, jak usunąć taśmy klejące i ślady kleju z ram okiennych, jak zmyć płytki. Kolejne popularne pytanie brzmi: jak usunąć plamy z podłogi po remoncie?
 • Wewnątrz utrzymuje się zapach farb i lakierów. Z biegiem czasu się wywietrza, ale do tego czasu może przeszkadzać dzieciom, alergikom – w takich pomieszczeniach czują się niekomfortowo.
Jak szybko posprzątać mieszkanie lub dom po remoncie?

Aby jak najszybciej wprowadzić się do nowego mieszkania, musisz działać etapami:

 • zbierać, pakować i usuwać odpady budowlane;

 • w razie potrzeby przywróć ogólny porządek – usuń narzędzia, resztki materiałów budowlanych;

 • zbierać pył budowlany ze wszystkich powierzchni – z podłogi, ze ścian, sufitu, mebli;

 • czyścić na mokro – przecierać meble, w tym półki wewnątrz, karnisze, myć okna, kaloryfery, parapety itp .;

 • oczyścić łazienkę – umyć i zdezynfekować kanalizację, przetrzeć szkło i lustra, kafelki;

 • czyścić meble tapicerowane zbierając z nich kurz;

 • umyć kuchnię – glazurę, okna, przetrzeć sprzęt AGD na zewnątrz i wewnątrz, szafki kuchenne;

 • odkurzyć i zmyć podłogi.

Podobny plan pracy i przy sprzątaniu domu po remoncie. To prawda, że ​​na tarasie trzeba będzie dodatkowo uporządkować, umyć schody w domu, jeżeli są. Trzeba będzie również zwrócić uwagę na elewację, ogródek i teren przed domem – altankę, miejsce na grilla i pikniki, wejście do domu.

Przydatne porady

Aby szybko poradzić sobie z pracą, wskazane jest wcześniejsze przygotowanie: zaopatrz się w gąbki, mopy, twarde pędzle. Ważne jest również, aby wybrać detergenty, ale przed użyciem należy je przetestować: sprawdzić na niepozornym rogu powierzchni. Jeśli po zastosowaniu środków nie stracił koloru i bezczynności, to są one bezpieczne.

Jak usunąć kurz po remoncie w domu lub mieszkaniu
 • Otwórz wszystkie okna, aby przewietrzyć pomieszczenie.

 • Zbierz duże zanieczyszczenia w szczelnych plastikowych workach. Po drodze zdejmij folię ochronną z elewacji mebli (sprzętu nie trzeba jeszcze rozpakowywać). Najważniejsze to działać ostrożnie, aby z folii nie unosił się kurz. Jeśli odleci, użyj wody z kwaskiem cytrynowym: po prostu spryskaj go z butelki z rozpylaczem, a kurz zostanie przybity do podłogi.

 • Zmiataj zanieczyszczenia wilgotną miotłą: kurz nie rozprzestrzeni się, wręcz przeciwnie, potoczy się w kulki.

 • Za pomocą odkurzacza usuń kurz ze ścian, mebli, zapakowanych urządzeń, podłogi. Zrób wilgotne sprzątanie i umyj podłogę.

Jeśli po naprawie jest dużo kurzu, a moc odkurzacza nie wystarcza, lepiej go usunąć w 2 etapach. Po raz pierwszy odkurz i umyj podłogę, a następnie powtórz procedurę kilka godzin później. Ponadto dobrze, jeśli jest dużo szmat do mycia powłok i podłóg: szmaty wyrzucamy po pierwszym razie. Wtedy drugi raz na powierzchni z czystymi szmatami, nie będzie już potrzeby martwić się, jak usunąć smugi poremontowe.

Ważne! Starannie wybierz środek do czyszczenia podłóg. W firmach sprzątających używają specjalnych detergentów, którymi można szybko wyczyścić linoleum, panele podłogowe, , gresy po remoncie. Mają specjalny skład, dzięki czemu usuwają nawet uporczywe plamy, ale nie uszkadzają powłok i nie pozostawiają smug.

Jak czyścić kafle i gres po remoncie

Często po remoncie na kaflach i gresie pozostają ślady mieszanek budowlanych i fug. Najlepiej je usuwać, gdy tylko się pojawią, zanim wyschną. Jeśli tego nie zrobiłeś, pamiętaj o najważniejszej rzeczy.

Istnieją różne rodzaje kafli ceramicznych w zależności od jakości surowca, z którego zostały wykonane oraz sposobu wypalania. Dodatkowo gotowe elementy mają inną powierzchnię: niepolerowaną, polerowaną, glazurowaną itp. Innymi słowy kafle w Twoim domu mogą reagować na agresywne substancje zawarte w detergentach, dlatego należy je wyczyścić ostrożnie. Jeśli nie wybierzesz odpowiedniej metody czyszczenia i składu detergentu, powierzchnia może ulec pogorszeniu, przyciemnieniu i zarysowaniu.

 • Zaschnięty klej usuwa się wodą i niewielką ilością octu. Szczególnie uporczywe plamy ostrożnie usuwa się skrobakiem lub szpachelką.
 • Podkład zmywa się acetonem lub rozpuszczalnikiem w kompozycji, ale przed użyciem należy je przetestować na niepozornym obszarze.
 • Za pomocą miękkiej gąbki i wody wyczyść fugę cementową lub tynk z płytek po remoncie. Ale nie zadziała w przypadku plam z fug epoksydowych. Można je usunąć tylko specjalnym rozpuszczalnikiem epoksydowym.
 • Szpachlę można zmyć czystą wodą lub wodą z cytryną, octem (przygotowuje się słaby roztwór).
 • Uszczelniacz silikonowy, farbę ściera się specjalnymi rozpuszczalnikami.
 • W każdym razie przed czyszczeniem podłóg i ścian z kafli po remoncie należy zapoznać się z rodzajem zabrudzenia i upewnić się, że skład powierzchni jest bezpieczny.
  Jak porządkować i wymyć okna
  ycie okien po remoncie

  Główną trudnością, z jaką trzeba się zmierzyć podczas czyszczenia, jest ochronna foli samoprzylepna. Po pierwsze, przy wykańczaniu stoków może wpaść pod tynk, a następnie zejść z nim. Po drugie, jeśli klej wyschnie, folia może się nie oderwać, a po zerwaniu może pozostawić ślady.

  Jak czyścić okna po remoncie minimalnym wysiłkiem i bez szkody dla powierzchni?

  • Ważne jest, aby folię, która dostała się pod tynk na całej długości ramy, starannie przeciąć ostrą stroną specjalnym skrobakiem.

  • Jeśli nie zejdzie, możesz spróbować podgrzać go suszarką do włosów, ale aby się nie stopiła i usunąć, gdy się nagrzeje. Inną opcją jest szorowanie gumką, której dzieci używają do wymazania ołówka. Będziesz musiał majstrować, ale gumka na pewno nie pozostawi zadrapań.

  • Klej po folii, która jeszcze nie wyschła, usuwa się miękką gąbką zamoczoną w wodzie z mydłem. Zaschnięte plamy usuwa się za pomocą rozpuszczalnika na bazie acetonu. Ślady wysuszonej pianki poliuretanowej można usunąć w ten sam sposób.

  Aby szybko i dobrze umyć okna po remoncie, lepiej najpierw przejść odkurzaczem wzdłuż ramy, szczególnie w trudno dostępnych miejscach. Będzie zbierał kurz, ułatwiając czyszczenie brudu.

  Szkła są zwykle czyszczone związkami na bazie amoniaku. Po nich nie musisz pocierać okien: i tak będą świecić.

  Jak usunąć nieprzyjemny zapach po remoncie

  Być może tutaj nie można obejść się bez pomocy firmy sprzątającej. Zapach może pojawić się nie tylko po materiałach budowlanych, ale także po detergentach, którymi powierzchnie są czyszczone podczas czyszczenia. Aby tego uniknąć, firmy sprzątające zamiast roztworów stosują specjalne preparaty bez agresywnych składników. Są bezpieczne i hipoalergiczne.

  Dodatkowo specjaliści wykorzystują w swojej pracy parownice odpowiednie do każdej powierzchni, czyszczą na sucho meble tapicerowane i dywany, stosują ozonizator. Urządzenie emituje cząsteczki ozonu, które neutralizują obce zapachy.

  W Armia Czystości możesz zamówić usługę sprzątania mieszkania, domu, a nawet biura po remoncie. Po prostu zostaw zapytanie na stronie internetowej, a oddzwonimy.

  Zadzwoń